Der er godt nyt til både lodsejere og rådgivere: Ansøgningsrunden for minivådområder er netop blevet forlænget med fem måneder, så den nu løber fra 1. november 2025 til 10. april 2026. Forlængelsen giver bedre tid til at få gjort flere projekter klar og dermed til at få gennemført flere løsninger, der gavner vandmiljøet.
“Udtagningskonsulenterne oplever stor interesse for at lave netop minivådområder, og mange steder er der travlt med at få sendt ansøgninger afsted. Derfor er vi rigtig glade for den betydelige forlængelse, som giver bedre mulighed for at hjælpe endnu flere lodsejere til at tage del i vandmiljøindsatsen,” siger Simon Bjorholm, chefkonsulent i SEGES Innovation og projektleder for Udtagningskonsulenterne.
Minivådområder er et effektivt virkemiddel til at reducere kvælstofudledningen fra marker. De er særligt velegnede i kuperede landskaber, hvor de ikke fylder meget, men gør en stor forskel for vandmiljøet.
