
Flyvehavre. Foto. A. F. Nielsen

Kulturhavre. Foto. B. Melander.
Det er lovbestemt, at alle arealer skal holdes fri for flyvehavre. Når kornafgrøderne er gennemskredet, har du de bedste betingelser for at finde flyvehavren, så en effektiv aflugning kan ske. Gå systematisk gennem markerne, ved at følge køresporene. Planten skal luges op med rod, ellers kan den udvikle nye skud. Hvor der findes flyvehavre, bør lugningen gentages efter 10-14 dage for at få efternølerne med. Husk også at gennemgå marker, hvor flyvehavre er bekæmpet kemisk. Enkelte planter kan overleve sprøjtningen.
Alle marker skal ses efter, også brakarealer, sprøjtefrie zoner og vandløbsbræmmer. En kikkert er et godt hjælpemiddel ved afsøgning.
I flyvehavrebekendtgørelsen, er der en række bestemmelser om oplysningspligt og håndtering af afgrøder fra arealer med flyvehavre:
- Du skal oplyse køber af afgrøder, om forekomst af flyvehavre.
- Sker høst med maskinstation, skal du oplyse om forekomst af flyvehavre.
- Ved salg og bortforpagtning skal du oplyse om forekomst af flyvehavre.
- Halm og andet materiale, som formodes at indeholde levedygtige flyvehavrekerner, må ikke sælges eller overdrages til andre.
- Produkter til konsum eller foder, som formodes at indeholde flyvehavre, må ikke overdrages til endelig bruger, medmindre det er konstateret fri for flyvehavre eller behandlet, så flyvehavrekerner ikke er spiredygtige.
- Høstmaskiner, der har været anvendt i afgrøder med flyvehavre, skal renses før de anvendes i andre afgrøder.
- Transport af varer med indhold af flyvehavre skal ske således, at spredning af flyvehavre ikke forekommer – det vil i praksis sige overdækket.
Se folderen eller læs her:
Fra Landbrugsstyrelsen:
Hvis du ikke overholder reglerne
Hvis du ikke overholder reglerne, kan du risikere at blive anmeldt til landbrugsstyrelsen. Ligeledes kontrollerer vi forekomst af flyvehavre i forbindelse med andre kontroller, som udføres af SGAV!
Overtrædelse af reglerne – hvad sker der?
Hvis LBST konstaterer udbredt forekomst af flyvehavre på dine arealer, vil du få en bøde, et gebyr og evt. efterfølgende en politianmeldelse. Derudover vil du få et påbud om at fjerne flyvehavren. LBST kommer på opfølgende kontrol for at sikre, at du har overholdt påbuddet. Vi kan også komme på genkontrol i årene efter konstatering af flyvehavre på dine arealer, for at sikre, at flyvehavren ikke kommer igen. Hvis du stadig ikke fjerner flyvehavren, kan LBST få flyvehavren fjernet på din regning.
Reglerne vedrørende bekæmpelse er skærpet, så det nu kan koste et gebyr, hvis Landbrugsstyrelsen kommer på opfølgende kontrolbesøg. Gebyret er 2.900 kr. for opfølgende kontrol og 300 kr. pr. påbegyndt halve time til kontrol og efterfølgende sagsbehandling. Bekæmpelse af flyvehavre er ikke omfattet af konditionalitet.